Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Kimdir?

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kimdir, kime denir.

Mutlu bir yuva kurmak isteyen tüm çiftlerimizin en özel, en çok beklenen günüdür düğün günü. Bu günün tekrarı olmayacağı için her anı çok kıymetlidir. Düğünden sonra, bu özel günden geriye kalan tek şeyin fotoğraf ve videolar olduğu da bir gerçektir. İşte bu yüzden düğün fotoğrafçısını seçmek de bu kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir görevdir.

Düğün gününü, en güzel ve unutamayacağınız karelerle yakalamakla sorumlu tek kişi düğün fotoğrafçısıdır. Bu yüzden düğün fotoğrafçısına bu özel gününüzde çok iş düşmekte ve en büyük sorumluluğu düğün fotoğrafçınız taşımaktadır.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ile çalışacaksanız bu özelliklerinin olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Sizinle aynı dili konuşmalı
  • Çekimlerde kendinizi rahat hissedeceğiniz ve stresinizi azaltacak kişiler olması
  • Makine ve objektiflerin tüm teknik imkanlarını bilen ve kullanan
  • Sürekli değişkenliğin olduğu dış mekanda, çevresel faktörleri ve ışığı doğru kullanabilen
  • İyi derecede fotoğraf düzenleme programlarına hakim olan
  • Fotoğraf çekimleri öncesinde çiftlere bilmediği mekanlar hakkında bilgi vermek ve görsellerle çekim mekanlarını gösterecek
  • Güçlü bir görsel hafıza ve sanatsal bakış açısına sahip
  • Yaratıcılığı ile çalışmalarında farklılık yaratabilecek
  • Tam profesyonel ekipmanlara ve yedek ekipmanlara sahip olan fotoğrafçılar ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Düğün fotoğrafçılığı bir sanattır ve profesyonel düğün fotoğrafçısı’da bir fotoğraf sanatçısıdır..

Profesyonel düğün fotoğrafçısı tedbirli olmak zorundadır.

Düğün fotoğrafçısı çekimlerde yedek ekipmanlarını bulundurmak zorundadır. Bunun sebebi olası bir sorunda yedek makine ile ihtiyacını gidermeli ve çekim yapacak çiftleri mağdur etmemelidir. Düğün çekimlerinde nadir de olsa makine bozulması, düşerek hasar görmesi veya çalınması gibi durumlar maalesef yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda çekimin yarıda kalması ve çiftlerin mağdur olması size kötü bir deneyim yaşatmış olabilir. Ayrıca aynı anda çift karta yazan gövdeler kullanması düğün fotoğrafçısının bir nevi sigortasıdır.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı da desteğe ihtiyaç duyar.

Profesyonel bir çekime boynunuza asacağınız bir makine ve bir lensle gitmek sizi amatör göstermekten daha ilerisini yapamaz. Yanınızda farklı aralıklarda çeşitli lensler, yedek flash, ışık sistemi ve reflektör, difüzör tutma gibi konularda yardımcı bir asistana ihtiyacınız mutlaka olacaktır.

 

Profesyonel düğün fotoğrafçısı iyi bir gözlemcidir.

İşini severek yapan bir düğün fotoğrafçısı yaptığı işte en iyisi olabilmek için fedakârlık yapmak zorundadır. Çiftleriyle mutlaka görüşmek ister ve bu görüşmede çifti gözlemleyerek beğenilerini, beklentilerini anlamaya ve tanımaya çalışır. Görüştüğü çiftin nasıl bir çekim beklentisi olduğunu iyice analiz eder, notlar alır ve çekim günü dersine çalışarak bu yönde bir çekim yapar. Yani yeşillik veya deniz kenarı çekimi isteyen bir çifte sırf evime veya iş yerime yakın olsun diye yakınlardaki bir yeşil alana zorlamak yanlıştır. Bazen çekim öncesi gününüzü harcayarak doğru planlama için şehir dışı yolculuk bile yapmanız gerekebilir. Bu tip şeylerden kaçmayın ki portfolyonuz için daha güzel çekimleriniz olsun.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı araştırmacıdır.

Dış mekanda düğün fotoğrafı çeken profesyonel düğün fotoğrafçıları yaptıkları iş gereği çok hızlı düşünen, hızlı karar verebilen ve çok iyi foto hafızaya sahip olmak zorundadır. Hele bir de sanatsal bakış açısıyla rakiplerinizden öne geçmek isterseniz sürekli araştıran, takip eden ve öğrenen bir yapınız olmak zorunda. Bunun için sürekli olarak uluslararası otoriteleri takip etmek, yeni teknikleri öğrenmek ve rakiplerinizi iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.  Yeterli İngilizcenizin olması size bu konuda uçsuz bucaksız bilgi ve gözlem imkanı verir. Maalesef dış mekan çekim kalitesi ve sanatsal bakış açısından kendinizi geliştirebileceğiniz bilgi ve sayfaların çoğunluğu İngilizcedir.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı hazıra konmaz 

Kendi şehrinizdeki çekim yapılabilecek alanları bulmak çok da zor değil ve sahte isimlerle düğün fotoğrafçılarını aramak yerine biraz Google birazda ne aramak istediğinizi bilmeniz yeterlidir.

Profesyonel bir düğün fotoğrafçısı olmak için yeni yerleri keşfetmekten korkmayın. Biliyorum belki de çok fazla zamanınız yoktur farklı yerleri keşfetmek için fakat bunun için daha müsait olduğunuz dönemlerde gezmeniz size farklı bir deneyim kazandıracaktır.

Diğer bir önemli konu ise farklı şehirlerde ya da daha önceden çekim yapmadığınız bir mekanda çekim yapacaksanız mutlaka o yeri önceden araştırmanızı öneririm. Diğer türlü zaten zamanı kısıtlı çiftinizi düğün fotoğrafı çekeceğim diye anlamsızca dolaştırmış olursunuz.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kaliteden taviz vermez.

Her düğün fotoğrafçısının kendine has bir çalışma şekli ve prensipleri olması gerekir.

Sadece işi alayım mantığıyla çalışmanız emin olun işinize uzun vadede çok zarar verecektir.

Çektiğiniz düğün fotoğraflarını sizin işlemeniz son derece önemlidir. Bu şekilde hem hatalarınızı daha iyi görecek hem de sizin fotoğrafı çekerken düşündüğünüz detayı fotoğrafı işleyen başka bir kişi bilemeyecektir.

Fiyat politikanızda çektiğiniz düğün fotoğrafına ister istemez etki edecektir. Fiyat düştükçe sizin kaliteli ekipman kullanmanız ve yenilemeniz imkansızlaşacak, resmi çalışmanız ve genel giderlerinizden sonra ise makul bir gelir kalmıyorsa, bir süre sonra ya bu işten vazgeçersiniz ya da standart donanımla çekime gitmeye, çekimi kısa tutmaya veya aynı gün farklı çekimlere koşturarak kalitesiz çekimlere mahkum olursunuz.

Kaliteli bir ekipman dünya para ve siz bu ekipmanları çekim sayınıza göre ortalama 2 yıl içinde yenilemek zorundasınız, bunu unutmayın.

Profesyonel düğün fotoğrafçısı kimseyi işine karıştırmaz.

Gelin damatlar düğün fotoğrafı çekimlerine bazen kalabalık bir arkadaş grubuyla gelirler. Her ne kadar arkadaş grubunun çift üzerinde olumlu etkisi olsa da bazen bu tam aksi bir duruma sebep olabilir ve sizin konsantrasyonunuzu bile bozabilir.  Bu yüzden çekim anında ortama tamamen hakim olmak zorundasınız. Kişilerin şöyle çek böyle çek gibi ya da bakayım nasıl olmuş gibi söylemlerini önce duymamazlıktan gelmeniz, inatla devam etmeleri halinde kibar bir şekilde uyarıp kendi işinize odaklanmanız çekim kaliteniz için çok önemlidir. Taviz vermeye başlarsanız bir süre sonra yönetilen kişi olursunuz ve karelerinizde o yönde bozulur.

Diğer bir konu ise iyi iletişim kurmak

Çok iyi fotoğraf çekiyor olabilirsiniz veya fotoğraf çekmenin tekniğini çok iyi biliyor olabilirsiniz fakat iletişiminiz ne kadar kuvvetliyse işinizde bir kat daha başarılı olursunuz. Çiftlerle çok iyi iletişim kurarsanız onları çekim günündeki stresini almış olursunuz. İletişiminiz ne kadar kuvvetli ise çiftlerinizle yapacağınız çekimlerde bir o kadar pozitif olacaktır.

JPG mi RAW mı?

Bu işi profesyonelce yapan bir düğün fotoğrafçısı çekimlerini tabi ki RAW çekmek zorundadır. Raw formatı çok yer kaplasa da sonradan yapacağınız ışık, renk, beyaz ayarı ve pozlama için size büyük rahatlık sağlayacaktır. Hem de fotoğraflarınızda kalite kaybı yaşamadan düzenlemenize olanak sağlayacaktır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir