Düğün Fotoğrafçısı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Düğün Fotoğrafçısı Seçimi 

Yıllardır beklediğiniz heyecandan uyuyamayacağınız o mükemmel gün belli oldu ve tatlı bir koşturmacanın içine girdiniz artık.

Bu süreçte hayalinizdeki düğün için birçok konuda araştırma yapmanız ve imkanınız oranında en iyilerine karar vermeniz gerekmektedir. Gelinlikten düğün mekanına, düğün fotoğrafçısından düğün videosuna, kına organizasyonundan düğün pastasına kadar uzun bir listeyle başbaşasınız. Sizlere bu blog sayfamızda çeşitli deneyimleri paylaşacağım. Bunlardan birisi de ve belki de en hassas olan konulardan birisi de düğün fotoğrafçısı seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.

Bu konuda bir düğün fotoğrafçısı olarak sizlere olabildiğince yol göstereceğim. 🙂

Düğün Fotoğrafçısı Seçimi Neden Önemli?

Düğününüzden sonra düğün gününüzü en iyi hatırlatacak ve günlerce uğraşarak karar verdiğiniz her türlü aksesuar, süsleme, pasta vs. gibi birçok düğün detayı ve en önemlisi de eşinizle olan o günkü heyecanınızı belgeleyen en önemli şey düğün fotoğraflarınızdır.

1970’lerde bugünkü çağdaş düğün fotoğrafçılığının temelleri atılmaya başlanmış olsa da ülkemizde daha sonraki yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Bir dönem stüdyolarda çekilen düğün fotoğrafları dijital makinelerinde yaygınlaşmasıyla gelişerek dış mekanlara taştı. Stüdyolarda yapay ışık ile çekilen fotoğraflar dış mekanda doğal ışıkla daha özel ve farklı kareler olmaya başladı. Tabi ki bu iş, dış mekanda da çoğu insan için ticaret kapısı oldu ve sadece bu işle uğraşmayarak eline makinesi ile çıkan insanlar içinde ekmek kapısı haline geldi. Eğer profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ile çalışma şansınız olmazsa bu güzel günde çekimlerinizle hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Dış mekan stüdyoya benzemediği için her an ışık ve ortam değişikliği olacağından hem donanımsal hem de tecrübe olarak hazır olmayan birinin çekiminde ışık ve renk yönünden kötü fotoğraflarınızın olması kaçınılmazdır.

Yarı profesyonel diğer bir tabir ile crop sensör makinelerde ve standart lenslerle amatörlük birleşince bulanık ya da yanlış netleme ile hoş olmayan karelerinize bakarak ne kadar hatalı seçim yaptığınızı anlarsınız.

Sürekli kendini yenileyen araştıran ve bakış açısı ile farklılık yaratmaları sebebiyle klasik pozlar yerine yaratıcı, doğal karelerle sizleri sıkmadan keyifli bir çekim ortaya çıkar.

Fotoğraflarınıza daha sonra müdahale eden kişilerin kullandığı programları profesyonel olarak kullanmaları ve varsa eğitimlerini sertifikalarını bilmenizde fayda var. Zira daha sonraki dokunuşlar sizi siz olmaktan çıkarabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir